2016 őszi TDK Háziversenyek beszámolója

Utolsó módosítás: 2016. december 05.

Közzétette: Társadalomtudományi Intézet

Az Eszterházy Károly Egyetem Tudományos Tanácsa és Tudományos Diákköri Bizottsága a héten rendezte az őszi TDK Házi Konferenciákat, melyre a Társadalomtudományi Intézet tanszékein november 28-án és 30-án került sor. Külön örömünkre szolgál, hogy diákjaink a közönség soraiban jóval a várakozások feletti létszámban jelentek meg, így fejezve ki a képzések és a tanszékek iránti elköteleződésüket.

Az előadások sorát hétfőn a nemzetközi tanulmányok szakos hallgatók nyitották, akik a Bibó István Politikatudományi Műhely biztosította keretek közt készültek a megmérettetésre. Boros Enikő dolgozata a 2016-os oroszországi parlamenti választásokról szólt, de mondhatni napi aktuális témát (Amerika jövője Donald Trump kezében) dolgozott fel a másik pályázó, Gergely Dorothy is (képünkön).

A Szociálpedagógia Tanszék nemzetközi konferenciáján két szekcióban hat egri, valamint egy-egy kolozsvári és marosvásárhelyi hallgató vett részt, ezzel is erősítve a három egyetem több évtizedre visszanyúló szakmai kapcsolatát, támogatva egyetemünk nemzetköziesítési törekvéseit. Az előadások színvonala - bár a témák kifejlettségét tekintve kétségkívül különböző stádiumban lévő dolgozatokról volt szó - messze megfelelt a szakmai követelményeknek. A konferencia hasznosnak volt tekinthető mind a tudományos tapasztalatok, mind a jövőbeli együttműködések szempontjából. A bírálóbizottság - melyet Szilágyi István és Ludányi Ágnes vezettek - végül Papp Vanda és Demény Dorina pályamunkáját (mindketten az EKE szociálpedagógus hallgatói) emelte az első helyre, míg harmadik helyezést Mészáros Orsolya, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem és Fodor Rita, a BBTE, Babes-Bolyai Tudományegyetem hallgatói értek el.

A Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszék felolvasó ülése - ahogyan megnyitójában az elnök, Pólya Tamás fogalmazott - a pályázatok (témák) felől nézve minikonferencia, a pályázók és az érdeklődők számát tekintve viszont már kongresszus volt. A kérdésekkel teli, inspiráló és olykor sodró lendületű közel másfél óra két témának adott helyet: a miskolci dr. Ámbédkar Gimnázium fejlesztési-nevelési vállalkozásáról egy több szereplős kutatási projekt keretében kommunikáció- és médiatudomány illetve szabad bölcsészet szakos hallgatónk beszéltek, míg a verseny első helyezettje Dávid Dorottya a filmes feliratokat, azok kultúraközi perspektíváját és a címek fordításának sajátszerűségeit mutatta be.

Ezúton is köszönjük mindenki fáradságos munkáját, s köszönjük az Intézet tudományos munka iránt érdeklődő hallgatóinak a TDK-n való nagy számú részvételét is. Bízunk benne, jövőre még többen fel mernek vállalni olyan kutatási témákat, amiben szívesen elmélyülnének.

A pályámunkák rezüméi elérhetőek a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar TDK-ra kiadott információs füzetében, és rövidesen letölthetőek lesznek saját intézeti honlapunk újonnan induló Tudományos Diákkör aloldaláról!

(Képeinket Dobó Marianna, Pacsuta István és Sütő Gergő készítették.)

Első helyezést elért dolgozatok (tanszékenként, az említés sorrendjében)

• Boros Enikő: A 2016-os oroszországi parlamenti választások. Választási körkép Jekatyerinburgban (témavezető: dr. Horváth Ágnes, főiskolai tanár)
  • Gergely Dorothy Loretta: Amerika jövője Donald Trump kezében (témavezető: dr. Gyarmati István, egyetemi docens)
  • Papp Vanda: Felsőoktatásban résztvevő fogyatékkal élő hallgatók vélekedése saját integrációjukról (témavezetők: Pacsuta István, adjunktus – Kolozsvári Csaba, tanársegéd)