ÓVODAI ÉS ISKOLAI SZOCIÁLIS SEGÍTÉS
Utolsó módosítás: 2020. szeptember 07.
Programfelelős: Tóth Helga, mesteroktató, szakfelelős
A Család- és Gyermekjóléti Központok szociális segítői számára Egerben is indul az óvodai iskolai szociális segítő képzés, melyet a 81/2004. (IX. 18.) az egyes szociális szolgáltatásokat végzők képzéséről és vizsgakövetelményeiről szóló ESzCsM rendelet említ.
Részletes információk, jelentkezési lap, az alábbi linken érhető el: Ide kattintva
A képzésről, jelentkezés feltételekről bővebben itt olvasható
Jelentkezési feltétel:Pedagógusképzés, társadalomtudomány, bölcsészettudomány, orvos-és egészségtudomány vagy hitéleti képzési területek valamelyikén legalább alapképzésben szerzett oklevél.
Képzési idő: 2félév (150óra)
Megszerzendő kreditek száma: 60kredit
A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése: óvodai és iskolai szociális segítő
A képzési program rövid tartalma, fontosabb információk: A képzés célja:olyan szakemberek képzése, akik megismerik a gyermekek, tanulók, szülők, pedagógusok részére nyújtandó adekvát szakmai segítségnyújtás eszközeit, hogy képesek legyenek felismerni és jelezni a gyermekeknél észlelt változások alapján a háttérben rejlő problémákat, továbbá jártassá válnak az óvodai és iskolai segítő szolgáltatás preventív jellegű tevékenységtámogatásra.
Szakmai kompetenciák:
Tudása:-tudományosan megalapozott ismeretekkel rendelkezik a szociális professzió alapjairól, a társadalmi és szociális problémák keletkezéséről;-tisztában van a szociális segítő tevékenység színtereivel, az óvodai és iskolai szociális segítés lehetőségeivel;-korszerű ismeretekkel rendelkezik a csoportmunka és a közösségi szociális munka módszereiről;-elsajátította az óvodai és iskolai szociális segítés gyakorlati alapjait.Képességei:
Képes:-a gyermekeket és a fiatalokat veszélyeztető problémákat felismerni;-igény-és szükségletfelmérésre, az egyén és környezete közötti folyamatoknak, problémáknak a rendszerszintű elemzésére;-szakmai mérlegelésre, bizalom kialakítására, hatékony kommunikációra;-a csoportmunka és a közösségi szociális munka alapvető eljárásainak alkalmazására.
Attitűdje:-nyitott az új módszertani megközelítések iránt;-interdiszciplináris és interprofesszionális szemlélettel rendelkezik;-szakmailag igényes, és rendelkezik minőségtudattal.
Autonómiája és felelőssége:A képzés hozzájárul ahhoz, hogy a hallgatók-hatékonyan részt vegyenek a szakmai koncepciók értékelésében;-felelősséget vállaljanak az óvodai és iskolai szociális tevékenység elméleti-módszertani megalapozásáért;-tudatosítsák és betartsák a kompetenciahatárokat.
A szakirányú továbbképzés szakmai jellemzői, a szakképzettséghez vezető szakterületek és azok kreditaránya, amelyből a szak felépül:
-A szociális professzió alapjai: 8 kredit
-Az óvodai és iskolai szociális segítőtevékenység feladatrendszere: 12 kredit
-Szociális csoportmunka: 15 kredit
-Közösségi szociális munka: 9 kredit
-Szakmai gyakorlat: 6 kredit
-Legalább 15 óra csoportos szupervízióval támogatott 50 órás terepgyakorlat köznevelési intézményekben, egy család-és gyermekjóléti központ által biztosított tereptanár szakmai irányításával.
-Szakdolgozat: 10 kredit